Реальный Киев | Украина – > 177
orig date 2023-07-12 19:09:53
22:20 12-07-2023
Напередодні саміту Зеленський розповідав, що очікує нові пакети допомоги, чіткі безпекові гарантії та запрошення України до НАТО. Ми в результаті таки отримаємо нову зброю, програму тренування пілотів на F-16, новий орган — Раду Україна-НАТО та скасування ПДЧ до вступу в Альянс. Однак, замість констатації політичного запрошення, нам сказали чекати, коли НАТО оголосить про запрошення, яке буде після згоди всіх союзників і коли будуть досягнуті умови.
Україна очікувала, що члени Альянсу відійдуть від розмитих формулювань і недвозначно заявлять, що Україна увійде до НАТО після завершення війни з рф, що запропонують конкретний алгоритм, як і коли це станеться, а також прискорять формальний процес вступу країни до НАТО. Проте, цього не сталося. Нам погодилися лише спростити процес вступу, але поки що не запрошують.
Та що ж врешті-решт нам дав цей саміт у Вільнюсі? Байден та лідери НАТО одноголосно схвалили суттєвий пакет допомоги Україні – клікабельно*. Також, за словами Байдена, країни G7 допомагатимуть розвивати Україні прикордонну оборону на землі, у повітрі та на морі, надавати ресурси, необхідні для відбиття будь-якої агресії. Наш президент ще до погодження гарантій безпеки зазначав, що їхнє ухвалення G7 стане конкретним успіхом. Україна зараз розуміє, що не може бути членом НАТО, поки йде війна, однак, чіткі сигнали про те, що це станеться на саміті звучали впевнено. Зокрема, так вважає і Зеленський.
А що стосовно нашого вступу в НАТО, які ж умови ми маємо виконати? У фінальному комюніке саміту НАТО були окреслені конкретні кроки щодо майбутньої євроатлантичної інтеграції України, зокрема, так сказав голова української делегації в Парламентській Асамблеї НАТО Чернєв.
Альянс обіцяє запросити Україну, як тільки вона виконає всі умови, але поки немає ясності, які ці умови та ким мають бути сформульовані. Так, для нашого вступу прибрали вимогу проходження етапу ПДЧ, натомість потрібно виконати низку реформ, розповів речник Білого дому з Нацбезпеки Кірбі. Зокрема, йдеться про викорінення корупції, розбудову демократичних інститутів, сильну судову систему, верховенство права та інші ключові показники, що необхідні кожній країні, яка прагне увійти до НАТО. Визначати та контролювати необхідні для вступу в Альянс реформи буде Річна національна програма (РНП). Тобто, міністри закордонних справ країн НАТО мають і будуть регулярно оцінювати прогрес, і у разі завершення цієї програми Україна отримає запрошення до НАТО. В Альянсі відсутність чіткого плану щодо термінів вступу України пояснили динамічністю війни. Однак, Байден сказав, що хоче бачити Україну в НАТО через 1 годину 20 хвилин після закінчення війни. Ми також не проти